"Trumna z rastrem": Różnice pomiędzy wersjami

Z Oświetleniowo
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
 
m (1 wersja)
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''''Trumna z rastrem'' - oprawa nieznanego producenta, bez ustalonego dokładnego modelu. Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 250W.'''
'''''Trumna z rastrem'' - oprawa uliczna nieznanego producenta, bez ustalonego dokładnego modelu. Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 250W.'''


'''Oprawy produkowano na przestrzeni lat 60 i 70.'''
'''Oprawy produkowano na przestrzeni lat 60 i 70.'''


= Budowa =
= Budowa =
Oprawa została wykonana jako jednoelementowy korpus z blachy stalowej. Został on podzielony na część optyczną i mieszczącą osprzęt. W komorze optycznej znajdował się jednoelementowy odbłyśnik z blachy aluminiowej. Na około jej rantu zamontowana była osłona przeciwolśnieniowa (raster) wykonana z tworzywa sztucznego bądź blachy stalowej. W konstrukcji stosowano oprawki stalowe jak i porcelanowe (bez reguły). Sposób montażu oprawy do wysięgnika odbywa się przy użyciu śrub umieszczonych w nagwintowanych otworach rury będącej elementem konstrukcji wsporczej.
Oprawa została wykonana jako jednoelementowy korpus z blachy stalowej. Został on podzielony na część optyczną i mieszczącą osprzęt. W komorze optycznej znajdował się jednoelementowy odbłyśnik z blachy aluminiowej. Na około jej rantu zamontowana była osłona przeciwolśnieniowa (raster). Na przestrzeni lat materiał z którego była wykonana zmieniał się. Najpopularniejsze wykonanie bazuje na wykorzystaniu tworzywa sztucznego i jest za razem najnowsze. Wcześniej używano stali, a jedna z zachowanych konstrukcji posiada ten element wykonany z poliestrowego poszycia dachowego (laminat z włóknem). W konstrukcji stosowano oprawki stalowe jak i porcelanowe (bez reguły), montowane na pałąku. Sposób montażu oprawy do wysięgnika odbywa się przy użyciu śrub umieszczonych w nagwintowanych otworach rury będącej elementem konstrukcji wsporczej.


= Wytrzymałość i próba czasu =
= Wytrzymałość i próba czasu =
Linia 13: Linia 13:
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 23px;"
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 23px;"
|- style="height: 23px;"
|- style="height: 23px;"
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:trumnazrastrem.jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:trumnazrastrem.jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (wersja z rastrem z tworzywa sztucznego)]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:trumnazrastrem (1).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:trumnazrastrem (1).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (wersja z rastrem z tworzywa sztucznego)]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:trumnazrastrem (2).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:trumnazrastrem (2).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (wersja z rastrem z blachy stalowej)]]
|}
|}
<span style="font-size: 12pt;">'''Detale:'''</span>
<span style="font-size: 12pt;">'''Detale wersji z rastrem z tworzywa sztucznego:'''</span>
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 23px;"
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 23px;"
|- style="height: 23px;"
|- style="height: 23px;"
Linia 23: Linia 23:
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (1).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (=remontowana=)]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (1).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (=remontowana=)]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (2).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (=remontowana=)]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (2).jpg|500px|thumb|center|aut. lumix26 (=remontowana=)]]
|}
<span style="font-size: 12pt;">'''Detale wersji z rastrem z poliesteru:'''</span>
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 23px;"
|- style="height: 23px;"
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (3).jpg|500px|thumb|center|aut. Filip]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (4).jpg|500px|thumb|center|aut. Filip]]
| style="width: 33%; height: 23px;" | [[Plik:%trumnazrastrem (5).jpg|500px|thumb|center|aut. Filip]]
|}
|}

Aktualna wersja na dzień 23:38, 9 sie 2025

Trumna z rastrem - oprawa uliczna nieznanego producenta, bez ustalonego dokładnego modelu. Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 250W.

Oprawy produkowano na przestrzeni lat 60 i 70.

Budowa

Oprawa została wykonana jako jednoelementowy korpus z blachy stalowej. Został on podzielony na część optyczną i mieszczącą osprzęt. W komorze optycznej znajdował się jednoelementowy odbłyśnik z blachy aluminiowej. Na około jej rantu zamontowana była osłona przeciwolśnieniowa (raster). Na przestrzeni lat materiał z którego była wykonana zmieniał się. Najpopularniejsze wykonanie bazuje na wykorzystaniu tworzywa sztucznego i jest za razem najnowsze. Wcześniej używano stali, a jedna z zachowanych konstrukcji posiada ten element wykonany z poliestrowego poszycia dachowego (laminat z włóknem). W konstrukcji stosowano oprawki stalowe jak i porcelanowe (bez reguły), montowane na pałąku. Sposób montażu oprawy do wysięgnika odbywa się przy użyciu śrub umieszczonych w nagwintowanych otworach rury będącej elementem konstrukcji wsporczej.

Wytrzymałość i próba czasu

Ze względu na wiek oraz relatywnie niską jakość wykonania, większość tych opraw zachowało się w złym stanie. Częstym widokiem jest rozległa korozja, a w niektórych przypadkach występuje całkowite przegnicie blachy stalowej (skutkujące niekiedy oderwaniem się oprawy od mocowania).

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

Plik:Trumnazrastrem.jpg
aut. lumix26 (wersja z rastrem z tworzywa sztucznego)
Plik:Trumnazrastrem (1).jpg
aut. lumix26 (wersja z rastrem z tworzywa sztucznego)
Plik:Trumnazrastrem (2).jpg
aut. lumix26 (wersja z rastrem z blachy stalowej)

Detale wersji z rastrem z tworzywa sztucznego:

Plik:%trumnazrastrem.jpg
aut. lumix26 (=remontowana=)
Plik:%trumnazrastrem (1).jpg
aut. lumix26 (=remontowana=)
Plik:%trumnazrastrem (2).jpg
aut. lumix26 (=remontowana=)

Detale wersji z rastrem z poliesteru: