ROSA: Różnice pomiędzy wersjami
m (1 wersja) |
|||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
<u>'''Historia firmy sięga 1992 roku.'''</u> Założone zostało wówczas przedsiębiorstwo ZHU Rosa Sp. z o.o. w Lędzinach i niedługo później firma wyprodukowała pierwszy słup stalowy z zewnętrzną warstwą z tworzywa sztucznego. '''Przez lata 1993-1996''' rozszerzano asortyment i sprzedaż produktów. '''W 1997 roku''' rozpoczęto budowę ZPSO (Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego) Rosa w Tychach. Naturalnie zajmował się on produkcją opraw oświetleniowych, a dodatkowo, '''od 2000 roku''', produkcją stożkowych słupów aluminiowych. '''W 2001 roku''' poszerzono ofertę o aluminiowe słupy anodowane. '''W 2002 roku''' w Tychach powstała firma ZU Rosa i przez kolejne lata przedsiębiorstwo otrzymywało różne tytuły i wyróżnienia. '''W 2006 roku''' przeniesiono firmę ZHU Rosa z Lędzin do nowej siedziby w Tychach. Powstała również w Rosji spółka Rosa Vostok, która zajmowała się dystrybucją produktów Rosy na wschodzie. '''W 2008 roku''' uruchomiono największą w Europie środowo-wschodniej anodownię, a rok później rozpoczęła się budowa nowej hali produkcyjno-magazynowej na potrzeby ZHU Rosa. '''W 2012 roku''' pojawiły się w ofercie pierwsze konstrukcje oparte o diody LED, zaś 3 lata później przedsiębiorstwo dokonało inwestycji w dużą automatyzację procesu produkcji. '''W 2019 roku''' utworzono drugą linię technologiczną do produkcji słupów aluminiowych, natomiast '''w 2022''' połączono wszystkie zakłady w jedną spółkę z o.o. '''<u>Firma wciąż istnieje i produkuje oprawy.</u>''' | <u>'''Historia firmy sięga 1992 roku.'''</u> Założone zostało wówczas przedsiębiorstwo ZHU Rosa Sp. z o.o. w Lędzinach i niedługo później firma wyprodukowała pierwszy słup stalowy z zewnętrzną warstwą z tworzywa sztucznego. '''Przez lata 1993-1996''' rozszerzano asortyment i sprzedaż produktów. '''W 1997 roku''' rozpoczęto budowę ZPSO (Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego) Rosa w Tychach. Naturalnie zajmował się on produkcją opraw oświetleniowych, a dodatkowo, '''od 2000 roku''', produkcją stożkowych słupów aluminiowych. '''W 2001 roku''' poszerzono ofertę o aluminiowe słupy anodowane. '''W 2002 roku''' w Tychach powstała firma ZU Rosa i przez kolejne lata przedsiębiorstwo otrzymywało różne tytuły i wyróżnienia. '''W 2006 roku''' przeniesiono firmę ZHU Rosa z Lędzin do nowej siedziby w Tychach. Powstała również w Rosji spółka Rosa Vostok, która zajmowała się dystrybucją produktów Rosy na wschodzie. '''W 2008 roku''' uruchomiono największą w Europie środowo-wschodniej anodownię, a rok później rozpoczęła się budowa nowej hali produkcyjno-magazynowej na potrzeby ZHU Rosa. '''W 2012 roku''' pojawiły się w ofercie pierwsze konstrukcje oparte o diody LED, zaś 3 lata później przedsiębiorstwo dokonało inwestycji w dużą automatyzację procesu produkcji. '''W 2019 roku''' utworzono drugą linię technologiczną do produkcji słupów aluminiowych, natomiast '''w 2022''' połączono wszystkie zakłady w jedną spółkę z o.o. '''<u>Firma wciąż istnieje i produkuje oprawy.</u>''' | ||
<br>'''Ze względu na ciągłe istnienie firmy a także marginalną wartość historyczną opraw LED w historii polskiego oświetlenia, lista ich nie została ujęta.''' | |||
<br>Legenda oznaczeń: '''<span style="background-color: #f8cac6;">oprawy ''widmo''</span>''' | |||
= Oprawy uliczne wyładowcze: = | = Oprawy uliczne wyładowcze: = | ||
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 70%; height: 23px;" | {| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 70%; height: 23px;" | ||
| Linia 39: | Linia 41: | ||
! style="width: 25%; height: 23px;" | <span style="font-size: 14pt;"><u>'''Źródła światła (typ):'''</u></span> | ! style="width: 25%; height: 23px;" | <span style="font-size: 14pt;"><u>'''Źródła światła (typ):'''</u></span> | ||
! colspan="2" | <span style="font-size: 14pt;"><u><center>'''Wygląd katalogowy:'''</center></u></span> | ! colspan="2" | <span style="font-size: 14pt;"><u><center>'''Wygląd katalogowy:'''</center></u></span> | ||
|- | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_podstawy_i_klosze_tworzące_różne_konfiguracje|• podstawy i klosze tworzące różne konfiguracje]]'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''LRF, WLS, MH'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KZEST.png|275px]] | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KZEST (1).jpg|275px]] | |||
|- | |- | ||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_Elba|• Elba]]'''</span> | | style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_Elba|• Elba]]'''</span> | ||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''WLS | | style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''WLS-70/100W<br>MH-70/100W<br>PL-E 23W'''</span> | ||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KElba.jpg|275px]] | | style="width: 25%;" | [[Plik:KElba.jpg|275px]] | ||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KElba (1).jpg|275px]] | | style="width: 25%;" | [[Plik:KElba (1).jpg|275px]] | ||
|- | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_OS-1|• OS-1]]'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''LRF-80/125W<br>WLS-50/70W<br>MH-70/100/150W'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KOS-1.jpg|275px]] | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KOS-1 (1).jpg|275px]] | |||
|- | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_Senja|• Senja]]'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''LRF-125W<br>WLS-50/70/100/150W<br>MH-70/100/150W<br>PL-E 23W'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KSenja.png|275px]] | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KSenja (1).png|275px]] | |||
|- | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_OW-21|• OW-21]]'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''WLS-70/100/150/250W<br>MH-70/100/150/250W'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KOW-21.jpg|275px]] | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KOW-21 (1).png|275px]] | |||
|- | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''[[(Rosa)_zestawy_SAL_DECO|• zestawy SAL DECO]]'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | <span style="font-size: 12pt;" >'''CDM-T 150W'''</span> | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KSALDECO.jpg|275px]] | |||
| style="width: 25%;" | [[Plik:KSALDECO (1).jpg|275px]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Wersja z 11:36, 25 lip 2025
Historia firmy sięga 1992 roku. Założone zostało wówczas przedsiębiorstwo ZHU Rosa Sp. z o.o. w Lędzinach i niedługo później firma wyprodukowała pierwszy słup stalowy z zewnętrzną warstwą z tworzywa sztucznego. Przez lata 1993-1996 rozszerzano asortyment i sprzedaż produktów. W 1997 roku rozpoczęto budowę ZPSO (Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego) Rosa w Tychach. Naturalnie zajmował się on produkcją opraw oświetleniowych, a dodatkowo, od 2000 roku, produkcją stożkowych słupów aluminiowych. W 2001 roku poszerzono ofertę o aluminiowe słupy anodowane. W 2002 roku w Tychach powstała firma ZU Rosa i przez kolejne lata przedsiębiorstwo otrzymywało różne tytuły i wyróżnienia. W 2006 roku przeniesiono firmę ZHU Rosa z Lędzin do nowej siedziby w Tychach. Powstała również w Rosji spółka Rosa Vostok, która zajmowała się dystrybucją produktów Rosy na wschodzie. W 2008 roku uruchomiono największą w Europie środowo-wschodniej anodownię, a rok później rozpoczęła się budowa nowej hali produkcyjno-magazynowej na potrzeby ZHU Rosa. W 2012 roku pojawiły się w ofercie pierwsze konstrukcje oparte o diody LED, zaś 3 lata później przedsiębiorstwo dokonało inwestycji w dużą automatyzację procesu produkcji. W 2019 roku utworzono drugą linię technologiczną do produkcji słupów aluminiowych, natomiast w 2022 połączono wszystkie zakłady w jedną spółkę z o.o. Firma wciąż istnieje i produkuje oprawy.
Ze względu na ciągłe istnienie firmy a także marginalną wartość historyczną opraw LED w historii polskiego oświetlenia, lista ich nie została ujęta.
Legenda oznaczeń: oprawy widmo
Oprawy uliczne wyładowcze:
| Rodzaj: | Typ: | Źrodło światła — Moc: | Zdjęcie poglądowe: |
|---|---|---|---|
| Zamknięta | • Magnolia | WLS-70/100/150/250W MH-70/100/150/250W |
Plik:KMagnolia.jpg |
| Zamknięta | • Lunoida | LRF-80/125W WLS-70/100/150/250/400W MH-70/100/150/250/400W |
Plik:KLunoida.jpg |
| Zamknięta | • Cosmo | LRF-80/125W WLS-70/100/150/250W MH-70/100/150/250W |
Plik:KCosmo.jpg |
| Zamknięta | • Astra | LRF-80/125W WLS-50/70W MH-70/100W |
Plik:(Rosa) Astra.jpg |
Oprawy parkowe wyładowcze:
| Nazwa: | Źródła światła (typ): | ||
|---|---|---|---|
| • podstawy i klosze tworzące różne konfiguracje | LRF, WLS, MH | Plik:KZEST.png | Plik:KZEST (1).jpg |
| • Elba | WLS-70/100W MH-70/100W PL-E 23W |
Plik:KElba.jpg | Plik:KElba (1).jpg |
| • OS-1 | LRF-80/125W WLS-50/70W MH-70/100/150W |
Plik:KOS-1.jpg | Plik:KOS-1 (1).jpg |
| • Senja | LRF-125W WLS-50/70/100/150W MH-70/100/150W PL-E 23W |
Plik:KSenja.png | Plik:KSenja (1).png |
| • OW-21 | WLS-70/100/150/250W MH-70/100/150/250W |
Plik:KOW-21.jpg | Plik:KOW-21 (1).png |
| • zestawy SAL DECO | CDM-T 150W | Plik:KSALDECO.jpg | Plik:KSALDECO (1).jpg |