(Mesko) OUR-400

Z Oświetleniowo
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OUR-400 - produkowana w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Przeznaczona była do oświetlania ulic i innych terenów otwartych. Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na lampę rtęciową 400W.

Oprawy produkowano w pierwszej połowie lat 60

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Oprawa została wykonana jako dwuelementowy, nitowany korpus z tłoczonej, lakierowanej blachy stalowej. Została ona podzielona na część optyczną i mieszczącą osprzęt. W komorze optycznej znajdowały się trzy odbłyśniki z elektropolerowanej blachy aluminiowej. W konstrukcji stosowano oprawki w obudowie stalowej. Całość zamknięta została pryzmatycznym kloszem szklanym, umieszczonym w ramce stalowej, która to była mocowana przy pomocy śruby radełkowanej. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 57) odbywa się przy użyciu śruby i obejmy stalowej (cybantu). Tabliczka znamionowa znajdowała się w górnej części oprawy i przymocowana była śrubami.

Wytrzymałość i próba czasu:

Ze względu na wykonanie relatywnie dobrej jakości blachy, większość ognisk korozji powstawała jedynie na łączeniu komory lampowej z komorą osprzętu. Bardzo szybko jednak korodowały klapki sprzętu.

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

Plik:OUR-400.jpeg
aut. Michal
Plik:OUR-400 (1).jpg
aut. Whites86

Detale:

Ciekawostki

W książce Oświetlenie rtęciowe Lucjana Bersona i Tadeusza Bełdowskiego oprawa OUR-400 przedstawiona jest w innej formie niż powszechnie znana. W przeciwieństwie do swojego finalnego wzoru produkcyjnego, oprawa ukazana na zdjęciu posiada okrągłą komporę lampową i płaską szybę, co nieobecne było w produkcie finalnym. Z tego powodu odmiana ta uznawana jest za prototypową.

Plik:KOUR-400.jpg
źr. Oświetlenie rtęciowe; L. Berson, T. Bełdowski; 1964 r.